Į pradžią > Istorijos nuotrupos > Lietuvos epo klausimas

Lietuvos epo klausimas

2010.10.16

Renkant medžiagą vienam pranešimui, teko iš naujo skaityti Lietuvos metraščių legendinę dalį, tiksliau, visas publikuotas versijas. Pakankamai įdomus, nors ir prieštaringas tekstas. Ir skaitant kiekvieną kartą vedantis prie naujų apmąstymų. Šiandien – apie Lietuvos epą.

Lietuvos epas, jis yra ir jo nėra. Kartais išties yra nurodoma, jog tai galėtų būti Palemono legenda (Lietuvos metraščio dalis), kartais, jog tai galėtų būti sakmė apie Eglę – žalčių karalienę (nors man labiau patiko G. Beresnevičiaus versija, kurioje ši pristatoma kaip teogoninis mitas), kartais epu įvardinami vėlyvi, tačiau herojiški tekstai (plg.: L.Bojerio „Karlomachija“). Tuo tarpu pats tinkamiausias tekstas, kuris galėtų tapti epu, lyg ir nustumiamas į šoną. Tiesa Juozas Jurginis bandė konstruoti  kažką panašaus iš Lietuvos metraščio, ir netgi tai pavadino Lietuvos epu, kur buvo sukompiliuotos Lietuvos metraščio ištraukos kartu su kitais šaltiniais (Lietuvos epas: didvyriai, karvedžiai, kunigaikščiai), tačiau jo idėjos platesnio atgarsio taip ir nesusilaukė. Galbūt todėl, jog tai buvo atlikta pakankamai mechaniškai, nors publicisto ir redaktoriaus talentą jis turėjo (sunkiau jam buvo su moksliniu).

Palemono legenda yra sulaukusi pakankamai daug tyrinėjimų, žinomos kelios jos versijos, tačiau įdomiausia versiją yra pateikęs religinėje – istorinėje studijoje G.Beresnevičius. Jis ją išskirią iš Lietuvos metraščio ir nagrinėja kaip realių įvykių atspindį. Tokiu būdu suskaidydamas Lietuvos metraščio legendinę dalį, kuri ir taip nėra vienalytė (pvz.: pasakojimas apie Mindaugo valdymą paimtas iš Ipatijaus metraščio). Kas gi lieka? Pasakojimas apie tai, kaip kūrėsi Lietuvos valstybė iki to laiko kaip tapo didvalstybę. Ta pasakojimas apie Palemono dinastijos narius, jų religines ir politines funkcijas (tokios legendos, kaip Šventaragio ar Vilniaus įkūrimo visiems plačiai žinomos). Pats pasakojimas yra išbarstytas keliuose metraščių nuorašuose. Atrodo, jog reikia tik talentingo literato prisėdimo, ir epas bus sukonstruotas, kaip buvo sukonstruota Kalevala, Kalevo sūnus ir t.t. Tokių bandymų būtą (legenda apie Vilniaus įkūrimą yra meniškai apipavidalinta), tačiau visumos trūksta…

Share
Komentavimo galimybė šiame įraše yra išjungta.
Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos