Į pradžią > Apmąstymai > Prisiminimai, apie ateitį

Prisiminimai, apie ateitį

2011.06.05

Manto paskutinis įrašas kažkaip sužadino nostalgija tam, ko niekada nemačiau, bet tikiu, jog taip iš tikro buvo. Laisvo rūkymo kultūra, man visą laiką siejasi su šiuo vaizdu – ideali konferencija, idealus mokslinis renginys, laisvas ir tuo pačiu metu argumentuotas pasikalbėjimas (maždaug nuo 11 minutės):

httpv://www.youtube.com/watch?v=RH5kepQz6mw&feature=related

Tiesiog idilė, suprojektuota į ateitį, kuri visgi buvo išmesta iš viešojo gyvenimo, nes kažkam labai nepatiko pats vyksmo principas. Galbūt todėl mane žavi Vilniaus universiteto pozicija, nepaisant visų reikalavimų palikti vieną kitą rūkomąją patalpą, kur galima ramiai pasėdėti su kavos puodeliu ir sutraukti pypkę. Bet tai veikiausiai lygesnių už kitus lygius privilegija, kuri visiems kitiems eiliniams nėra taikytina. Kur būtų „Soliaryje“ pateiktos alternatyvos privalumas? Mokslinis renginys praeitų gerokai rimčiau ir būtų gerokai labiau sukoncentruotas klausančiųjų dėmesys, jeigu būtų leidžiama patalpose rūkyti, bent mano nuomonė yra tokia. Yra Lietuvos mokslo istorijoje ir kitokių pavyzdžių, kuomet rūkymas auditorijoje būdavo toleruojamas: M. Riomeris dažnai užlaikydavo paskaitose studentus ilgiau, bet nesivaržydavo paskaitos metu parūkyti (tiesa, studentams jis to daryti neleisdavo). Auditorijoje parūkydavo ir Krėvė bei Karsavinas. Apskritai, toks poelgis studentų nestebindavo, nors rūkymo mąstai išaugo sovietmečių, o šio tradicijos persikėlė ir įnepriklausomą Lietuvą – esu girdėjęs pasakojimų, kaip laisvai su cigaretėmis elgdavosi auditorijoje pavyzdžiui Alvydas Nikžentaitis.

Sovietmečiu rųkymo kultūra sukosi apie genseko asmenį: Stalino laikais rūkymas buvo toleruojamas, Chruščiovo – atsidūrė už padorumo ribos, o prie Brežnevo jis vėl grįžo į viešumą ir įsitvirtino. Pasakojama, jog Leonidas buvo labai aistringas rūkorius, todėl bet kokiame renginyje cigaretės, peleninė ir žiebtuvėlis tapo būtinu atributu. Daktarams nurodžius mesti rūkyti, jis tai padarė be didelio pasipriešinimo, pakankamai valingai, tačiau ir toliau išlaikė įprotį uostyti tabako dūmus: važiuojant automobiliu jo apsauginiai tiek prirūkydavo, jog atidarius dureles, kai atvykdavo į vietą, dūmai virsdavo iš vidaus kamuoliais, kai neužmigdavo, Brežnevas išsikviesdavo apsauginį, kad prie lovos parūkytų ir t.t. Būtent Brežnevo elgesys rūkymą viešojoje erdvėje atsiejo nuo genseko poreikio parūkyti, kadangi nors ir pats nerūkė, tačiau ne tik toleravo, bet ir turėjo poreikį, kad kiti rūkytų, sovietmečiu tai buvo norma. Galbūt detaliau apie šias peripetijas ir jų atspindžius Lietuvoje, kaip ekspertas, galėtų papasakoti Rokiškis, paleidęs apie sovietmetį visą seriją įrašų…

Šiomis dienomis, užsukus į kokio nors vaduko, vadinamo valstybinės įstaigos direktoriumi, kabinetą, iš karto supranti, kiek yra pasistūmėta nuo tų laikų. Direktoriams paprastai neverta vaikščioti į rūkomuosius, jie tai gali padaryti vietoje, tačiau dažnai visame pastate tai būna vienintelis kabinetas, kuriame yra rūkoma, na dar galbūt kur nors ūkio skyriuje, kas paprastai būna atskiras pasaulis visoje įstaigoje. O ir visos įstaigos darbuotojai yra absoliučiai priklausomi nuo vadovo požiūrio, kadangi, kiek suprantu, reglamentuoti šie klausimai ne itin detaliai.

Grįžtat prie Manto pastabų ir subjektyvumo, galiu pasidalinti vieno parūkymo metu vykusio dialogo nuotrupomis. Kadangi jis vyko su pulmunologijos srities ekspertu, dirbančiu Kauno klinikose, uždaviau kelis klausimus. Pirmasis, ar apskritai rūkymo žala yra tokia didelė, jog būtų galima jį taip demonizuoti, į ką gavau netikėtą atsakymą – palyginus su tuo, ką mūsų kvėpavimo takams padaro kondicionavimo sistemos, rūkymo žala išties yra nedidelė. Sekantis klausimas buvo dėl vėžio. Į jį atsakymas buvo dar ironiškesnis – nėra įrodyta, jog rūkymas sukelia vėžį, bet pastebėta, jog vėžio susirgimo atveju tarp rūkančių pasitaiko daugiau negu tarp nerūkančių.

Share
  1. skirtumas
    2011.06.06 13:35 | #1

    Nu nežinau nežinau… Žinoma, su nostalgija prisimenu senus gerus BOškės laikus, kai susėdę volosai ir ne tik ~20 kv. metrų patalpoje (sėdėdavo/stovėdavo kokiais trim aukštais) rūkė visi ką papuolė ir įžengus į ten dar reikėdavo kurį laiką aklimatizuotis ir rūkančiajam, nes miglą, regis kirviu galėdavai kabinti.
    Bet. Bet gi smirda! Ypač cigaretės visokios. Papsėkit, propesoriai pypkes, na gal iš bėdos neperkaitindami cigarus (perkaitinto cigaro smarvė yr baisiau už cigaretės), bet tik ne tas smarves prašom.

  2. 2011.06.06 16:49 | #2

    Taip, BO buvo gėris tais laikais, gaila, kad neturiu nuotraukos po pirmojo išsiplėtimo, kai atsirado mažas staliukas už stiklinių durų ant kurių buvo pakabintas užrašas „Yra vietų ir nerūkantiems“. Gal dabar ir geriau

  3. Lokyz
    2011.06.08 16:46 | #3

    Po gero vakaro BO (o ir kituose baruose) rūbus grįžus reikėdavo į balkoną kabint.
    Mano galva kiek skiriasi „parūkymas“ ir tas grandininis rūkymas bare sėdint, kai pakelis sueina per kelias valandas.
    O pastebėmas iš kiek kitos operos -- JAV kinuose būdavo galima atpažint popsinė filmą ir nepopsinį pagal vartojmas substancijas: posiniam visi čežena popkornu, o intelektualiam pučia dūmus.

  4. Karvė
    2011.06.08 23:55 | #4

    Matyt lietuviškas tas pulmunologijos ekspertas. Nereikia būti dideliu ekspertu, užtenka palyginti rūkančio ir nerūkančio žmogaus plaučius, po to tokių kvailų klausimų nebekyla…

  5. Karvė
    2011.06.08 23:57 | #5

    Turiu omeny gyvai, prapjovus.

  6. 2011.06.09 2:14 | #6

    @Lokyz
    Užėjimas vienam bokalui į BO nuo to neišgelbėdavo, ypač, į vakaro pabaigą apsilankius, viskas momentaliai persigerdavo dūmų kvapu (kam nepatinka, gali sakyti ir smarve). Šiaip išėjimas nėra labai didelė problema, visgi nervina kitkas -- tai, jog paprastai įstaigose nėra rūkomųjų, o galėtų būti…

  7. 2011.06.09 2:19 | #7

    @Karvė
    Principe galima ginčytis, pradedant nuo to, jog gyvai pjaunant, gali labai skaudėti… Aš juk nesakau, kad nekenkia, bet rūkymo žala yra apgaubta legendų. Šiuo atveju su kuo lyginsi, ir visiškai legalus įrenginys, kaip kondicionierius, padaro didesnę žalą, nors niekas nekalba apie tai, jog juos reikėtų uždrausti…
    Beje, nuvykęs sirgdamas pas gydytoją, ypač vasarą, jis tavęs neklaus, tai ką, prisirūkei jeigu taip kosti? Paklaus, kaip veikia kondicionierius? Bent mano paskutinio vizito metu gavau tokį pirmą klausimą 🙂

  8. Karvė
    2011.06.09 13:16 | #8

    @baltasisvaiduoklis
    Na aš turiu omeny operacinėje 🙂 Bet tiesa, ginčytis su specialistais, kad ir kokie jie būtų, reikalas nedėkingas. Tačiau gerai pagalvojus, jei jis pats tuo įsitikinęs, tai kodėl neparašo ta tema mokslinio darbo ir nepateikia argumentų? Tada nereikės ironiškai juokauti, jei bus teisus -- išgarsės. Jei vis dėl to bus neteisus, atsiras, kas kaip mat jį suės.

    Dar toks įdomus klausimas -- kam yra naudinga, kad žmonės nerukytų? Jei faktas, kad rūkymas kenkia yra melagingas, kam jo platinimas yra naudingas neskaitant pačių žmonių?

    Man dar labai sukėlė įtarimų tas požiūris į kondicionierius. Be abejo, netinkamai naudojant jie labai lengvai gali tapti persišaldymo priežastimi, tačiau tai jau kitas klausimas. Aš ne pirmą kartą girdžiu tą nuomonę, kad kondicionieriai yra žalingi sveikatai, bet kažkaip negirdžiu argumentų. Man čia panaši situacija kaip ir su mobiliųjų telefonų spinduliuote -- net ir gerbiami gydytojai leidžia sau nesiremti faktais: http://skeptiskai.lt/blogas/2011/06/04/mobilieji-telefonai-vis-dar-nekelia-vezio/

    Jei jau tie kondicionieriai (teisingai naudojami) kenkia kvėpavimo takams, tai aš nemanau, kad labai sudėtinga būtų atlikti eksperimentą ir palyginti. Tada gali ir straipsnį parašyti ir jei būsi teisus -- pripažinimas ir laurai. Tačiau neparašo. Žino, bet negali pasakyti kaip. Todėl ir atrodo įtartinai tokios nuomonės, net ir profesionalų.

    Paskui dar prisimenu studijų laikus ir pirmame kurse turėtas kūno kultūros teorines paskaitas, kai medicinos fakulteto dėstytojas (nepamenu jau ir laipsnio, bet minimum docentas, su amžiumi jau) rimtu veidu aiškino apie biolaukus ir virgules ir tuomet jau aš suprantu, kad Lietuvoje jokiu rimtesniu sveikatos klausimu negalima pasitikėti tik 1 gydytoju. Prieš 2 savaites, beje praktiškai teko tuo įsitikinti.

  9. 2011.06.09 14:00 | #9

    @Karvė
    Niekas netvirtina, kad rūkymas nekenkia, o apie jo žalą daromi ir publikuojami tyrimai. Net ir Lietuvoje, manau, nors specifinės medikų literatūros aš neskaitau. O dėl kondicionierių, tai kažkaip abejoti netenka. Šiaip sutinku su paskutiniai 2 sakiniais, aš irgi apturėjau dvi skirtingas diagnozes pastaruoju metu, to pačio susirgimo metu…

Komentavimo galimybė šiame įraše yra išjungta.
Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos