Į pradžią > Netoli politikos > Baltarusijos problema

Baltarusijos problema

2010.12.20

Kol Rokiškis intensyviai stebi, kas vyksta Baltarusijoje, aš pakapstęs paskutinių dienų meilus, pasidalinsiu keliomis patirtimis, susijusiomis su ta pačia problema. Turiu Minske kelis neblogus pažįstamus, kuriuos galėčiau netgi pavadinti draugais (nors santykiai pakankamai nuoširdūs, tačiau tam, jog pavadinti juos bičiuliais dar turėtų prabėgti keleri intensyvaus bendravimo metai). Taigi, šiek tiek subjektyvių pastebėjimų, apie tai, kas vyksta Baltarusijoje.

Kadangi sekančių metų pradžioje dalyvausiu konferencijoje Minske ir dėl to jau yra 95 procentais susitarta, vienas iš baltarusiškų draugų prieš kelias dienas parašė, jog išeina į revoliuciją ir kai atvažiuosiu (data dar nėra tiksliai aiški vasaris ar kovas) prašė užsukti pas jį į kalėjimą, kadangi tai revoliucija, kurioje pergalės nesitikima. Be jokios abejonės, tai buvo pusiau pokštas. Neturiu jokių galimybių šiuo metu su juo susisiekti, tačiau neabejoju, jog jis tikrai buvo Nepriklausomybės aikštėje, pirmiausiai kaip aktyvus pilietis, antra – ji už kelių metro stotelių nuo gyvenamosios vietos, todėl abejoju, jeigu anksčiau dalyvaudavo panašiose akcijose, kas nors jį sulaikė. Lauksiu atsiliepimo.

Kai kas akivaizdžiai krenta į akis: net ir didžiausi šalies optimistai nesitiki nieko gero iš masinių susirinkimų. Jie iškart suvokia, jog šioje vietoje jie pralaimės. Manau, lygiai tą patį suvokė ir opozicijos lyderiai ir kyla klausimas, ar tos aukos nebuvo beprasmiškos. Be jokios abejonės, galima pasakyti, jog taip buvo pademonstruotas rėžimo brutalumas, tačiau pasekmės dalyviams bus baisios. Paprastai didžioji dalis  tokiuose renginiuose pasirodančių dalyvių būna studentai (tam yra potencialas, kadangi Minske yra keliolika aukštųjų mokyklų, nors tikslus skaičius gali viršyti ir dvidešimt), kurie suėmimo atveju netenka vietos aukštojoje mokykloje, priverčiami susimokėti už studijas (Kainos lyginant su Baltarusijos pragyvenimo lygio ir atlyginimo santykiu tikrai žvėriškos), o šiais metais valdžia gali būti paruošusi ir dar kokių nors netikėtumų.

Tačiau studentija yra ne šiaip sau aktyviausia visuomenės dalis, ji turi labai aiškius reikalavimus, kokių ji norėtų pokyčių Baltarusijoje, pirmiausiai jaunimo atžvilgiu. Pirmiausiai studentai norėtų, kad būtų panaikinta visuotinė karo prievolė (pakankamai logiškas reikalavimas, nors reikėtų pasvarstyti, ar profesionali kariuomenė nebūtų dar galingesnis ginklas Lukašenkos rankose). Antrasis reikalavimas, mūsų visuomenėje jis atrodo keistas, tačiau Baltarusijoje be galo logiškas – panaikinti paskyrimus į darbo vietas. Niekas nenori kelis metus dirbti kokiame nors kaime, kur turi nuomotis butą, o tau moką visiškus grašius (mūsų sąlygomis tai būtų apytikriai 400 litų, panašiame kainų lygyje). Ši sistema kol kas tenkina tik labai siauras studentų profesijas – milicininkus, juristus, tarptautinių santykių specialistus ir panašiai (beje, pagal Baltarusijos įstatymus turi paskyrimus gauti visi, o tarptautinius santykius kasmet baigia keli tūkstančiai studentų, nes tai laikoma prestižinę specialybę, todėl jie netgi teisiasi su valstybę, jog surastų, kur juos paskirti). Galiausiai privataus verslo kūrimas ir išsaugojimas, kadangi valstybinėse struktūrose ar įmonėse dirbti yra pavojinga, o privatus verslas, jeigu ir susikuria, tai vėliau jam būna pakankamai sudėtinga išgyventi, nes Lukašenkai yra labai patogu, kai vienintelis (gal tiksliau dominuojantis) darbdavys yra valstybė. Tai dar viena galimybė kontroliuoti visuomenę.

Jeigu Lukašenka staiga prieš rinkimus būtų sutvarkęs šias sritis, Nepriklausomybės aikštėje ir Minske šis vakaras būtų gerokai ramesnis. Opoziciją tokiu atveju būtų palaikę gerokai mažiau žmonių. Tik tie, kas puikiai suvokia, jog Lukašenka tempia valstybę ir visuomenę į dugną ir gali sau leisti pajuokauti, jog tai iš tiesų yra diktatorius, o jo diktatas nuolat stiprėja. Pakanka palyginti 1994 metų ir dabartines jo nuotraukas: ūsai visą laiką siaurėjo.

Ženklas, jog daugiau taip negali tęstis bus kai jie taps maždaug tokie:

Share
Kategorijos: Netoli politikos Žymos: ,
 1. skirtumas
  2010.12.20 9:32 | #1

  Jei draugai susisieks su pačiu -- parašyk kaip ir ką jie. Įdomu bus.

 2. 2010.12.20 12:42 | #2

  @skirtumas
  Na, kol kas jokių žinių neturiu, tik kiek mačiau, suimtųjų sąrašuose jų nėra. Šiaip yra ta problema, kad komunikuoti kartais būna labai sunku, dėl interneto apribojimo pas juos, nors gal jau ir patvarkytas ryšys. Ten apskritai sudėtinga problema su netu, kaip jie patys pokštauja „Baltarusija pačio brangiausio ir lėčiausio interneto šalis“. Vienas iš jų turi MTC (mobilus internetas), bet man atrodo, jog ir jie yra kažkaip susiję su Beltelekomu, nors kaip, tiksliai negaliu pasakyti.

 3. skirtumas
  2010.12.20 13:38 | #3

  o kaip SAT? Brangu, bet manau, šito jie negali sukontroliuoti…

 4. 2010.12.20 14:29 | #4

  @skirtumas
  Skirtumai, tai kas brangu, automatiškai atkrenta. Bazinis atlyginimas ten apytikriai 400 LT, o jeigu tu nesi nusipelnęs, tai jokių priedų prie jo negausi. Kainų lygis panašus (na su cigaretem, alkoholiu ir degalais gal geriau, bet pvz. kava ten jau seniai beprotiškose kainose). Taip kad pastoviai gyvenant yra ir pliusų ir minusų, o pinigai ten žiauriai skaičiuojami.

 5. 2010.12.20 19:54 | #5

  Blokuojamas internetas buvo totaliai, visi apdeitai ėjo per mobilų ryšį, kur truputį kiti kanalai, bet ir ten paskui prasidėjo blokavimas. Beltelekomas išvis įžūliai nukreipimus darė opozicijos puslapiams į padirbtus adresus.

  Taip pat visur buvo blokuojamas https, kuris paprastai naudojamas autentifikacijai, t.y., niekas prie savo puslapių niekur prisijungti negalėjo, laikėsi tik iki tol buvusios sesijos -- kas prisilogino prie FB prieš tai, tas galėjo naudot, o iš naujo prisijungti -- negalėjo.

  Kiek supratau, vėliau buvo užblokuotas atskirai ir Twitter, jame informacijos atnaujinimai ėjo per Tor tinklą, bet tuo naudojosi tik nedaugelis, aukštesnę IT kompetenciją turintys vartotojai.

 6. 2010.12.20 21:29 | #6

  @Rokiškis
  Ant to ir laikosi diktatūra, jog ji gali itin efektingai kontroliuoti komunikacijos kanalus, juos apribodama. Kodėl Lukašenka būtų bet kokiu atveju laimėjęs rinkimus? Užtenka pažiūrėti Baltarusijos žinias. Nežinau ar aš tuo jau dalinausi, bet kai Baltarusijai vasaros pradžioje buvo užsuktos dujos, žinios atrodė taip: 28 žinutes kalbėjo Lukašenka (vietiniai sakė, kad Baltarusijoje tai laikoma normaliu reiškiniu), jog rusai elgiasi neteisingai, apie 3 minutes rusų pozicijos pristatymui, 2 minutės apie Bresto tvirtovėje surengtą karo veteranų renginį ir galiausiai orai. Ten cenzūruojami net Rusijos kanalai. Todėl Lukašenka pilnai galėjo daryti laisvus rinkimus, jis vis tiek būtų laimėjęs (ir pirmame ture), nes kaimo ir mažų miestų gyventojai būtų prabalsavę už. Ir dėl konkrečios suformuotos nuomonės, jog niekas kitas be Lukašenkos išlaikyti šalyje stabilumo negali.

 7. 2010.12.21 5:38 | #7

  Taip, tas ir įdomu, kad iš esmės, niekas neabejojo, kad Lukašenka visvien greičiausiai laimės. Bet Backa matyt nusprendė apsidrausti per visus galus.

  Kita vertus, jei opozicijos skelbiami duomenys, esą Backa exit-pūluose tesurinko apie 30 proc. yra teisingi (skirtingai nuo oficialių), tada šitas susidorojimas su opozicija įgauna prasmę. Ir, kas dar įdomiau, tai rodo, kad realios Backos pozicijos yra kardinaliai silpnesnės, nei kuriamas įspūdis.

 8. 2010.12.21 12:23 | #8

  @Rokiškis
  Taip, jeigu Lukašenka išties surinko tik 30 procentų, tuomet problema akivaizdi, nes valdžia laikosi tik dėl galimybės išnaudoti jėgos struktūras (nors tai visą laiką buvo šio rėžimo bruožas). Bet revoliucijai, kaip jau rašiau, Baltarusija dar kuris laikas nesubrendo. Šlykščiausiai šioje istorijoje visgi pasirodė Lietuva. Taip, egzistuoja palaikymas, tačiau tas briedas, kurį kalbėjo Baltarusijoje Šatrija, yra totalus nesusivokimas arba parsidavimas. Aš nežinau, kokiu principu išrenkami stebėtojai, bet tai, kad šita ponia ten apskritai važiavo man asmeniškai yra žiauriai nemalonu.

 9. skirtumas
  2010.12.21 13:29 | #9

  O aš dar galvojau, koks Algis yra nemandagus, kad taip juokavo apie tos žabos pyzdą.
  Dabar gailiuosi, kad taip net pagalvojau.

 10. 2010.12.21 14:11 | #10

  @skirtumas
  True. Sunku išlaikyti bent kažkokį minimalų padorumą, kai dedasi tokie dalykai.

Komentavimo galimybė šiame įraše yra išjungta.
Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos