Belaukiant protestų
Kaip žinia, sausio 16 dieną organizuojamas mitingas prie Seimo neįvyks. Buvo pasiūlytos kitos vietos, kurios gali būti įvardintos kaip periferija. O juk potencialas pakartoti tai, kas vyko po naktinių reformų ir atlikti ne mažiau triukšmingą parodomąją akciją, nukreiptą prieš vyriausybės politiką yra subrendęs. Vien turgaus prekeiviai ką reiškia, kuriems neišvengiamai artėja apynasrio uždėjimas ir privalomas mokesčių nukreipimas į biudžetą. Su jais galėtų solidarizuotis kontrabandininkai, prieš kuriuos taip pat žadama intensyviau kovoti. 🙂 Na ir žinoma pensininkai, bedarbiai ir t.t. Žmonių, pasiryžusių pastovėti prie Seimo rūmų tikrai užtektų. Bet pakeista vieta ir šiuo atveju kyla abejonės, ar mitingas iš viso yra prasmingas. Šioje vietoje man atrodo būtina pasakyti kelis žodžius, kur vyriausybė padarė klaidą, nukreipdama prieš save žmones, tiksliau suteikdama progą liaudžiai truputi paburnoti…
Vyriausybės veiksmai, susiję su PVM įvedimu turgavietėse, mano nuomone yra 100 procentų teisingi. Negali būti lygesnių tarp lygių, kaip ir atrodo turguje stovinčios moteriškės. Keli pastebėjimai, kaip retkarčiais apsiperkančio turguje seniai sugriovė mitą apie kažkokį smulkų verslą. Tai, jog turguje be jokių kasų stovi žinomų firmų gaminius parduodantys pardavėjai nebūtų nieko keisto, tačiau problema yra dar gilesnė, prekybos vietos, kur prekiauja žinomų firmų gaminiais šviečia iškabomis iš labai toli. Vien tai sukelia skepsį, o jeigu dar prisiminti, jog perėjus per atitinkamus skyrius turguje matai, jog kaina niekur nesiskiria, norom nenorom pradedi mąstyti apie egzistuojančius susitarimus. Tačiau turgus, kaip prekybinės konkurencijos vieta dar skeptiškiau atrodo kitu atžvilgiu. Jeigu stabteli nusižiūrėjęs mėsos ar paukštienos gabalą ties kažkuria prekybos vieta, o pardavėjos nėra, būtinai prišoks gretimai sėdinti pardavėja, ką tik pirkėjus aptarnavusi gretimai, paims pasvers ir su svetimais pinigais pasielgs kaip su savais. Mažų mažiausiai kyla įtarimas, jog tai, kas yra už prekystalio iš tikro yra stambaus juodojo verslo samdiniai, neaišku kaip suforminti, tačiau darantys didelius pinigus.
Šis įtarimas dar labiau sustiprėja, kai pabandai derėtis – į bet kokias derybas nesileidžiantys prekeiviai karts nuo karto prasitaria, jog kainos ne nuo mūsų priklauso. Akivaizdu, apie jokią laisvą prekybos erdvę čia kalbėti negalima. Paskutinio apsipirkimo metu stovėdamas prie vištos (žmona tiesiog dieviškai paruošia, todėl negalima atsispirti pagundai, kai ji pasako „na gerai, įkalbėjai“ ir tuomet leki pirkti vištienos), spėjau nuklausyti naivios pirkėjos (np) ir geraširdės pardavėjos (gp) trumputį dialogą, atrodantį daug maž taip:
-Norėčiau lietuviškos vištos, – tarė np.
-Neturiu nei vienos, – atsakė gp.
-O šita? – užklausė np besdama pirštu į šaldytuve gulintį broilerį.
-Šita, tikrai nelietuvišką, nežinau iš kur vežta. Gal iš Olandijos, gal iš Lenkijos. Tokios vištos pas mane stovi 12 dėžių, – pabaigė beprasmį dialogą gp, galutinai nubraukdama viltį, jog np gaus kažkur lietuviškos vištos. Veiksmas vyko vienoje didžiausių Kauno turgaviečių. Ir šioje vietoje dingsta bet kokios iliuzijos apie tai, jog lietuviškuose turguose vystomas bent jau smulkus verslas, o kasos aparatai neįvedami tik todėl, jog lietuviškiems ūkininkams būtų lengviau išsiversti.
Būtent šiame kontekste ir darosi svarbu, jog toks verslas būtų apmokestintas, būtent principinis požiūris į turgaus prekybą A. Kubiliui mano akyse uždėjo didelį pliusą. Bet jis tamsiam ir įtakingam verslui davė įrankį manipuliuoti žmonių masėmis. Ir juos paleidus nuo prekybos būtų galima sukelti neblogas riaušes. Ir neabejoju, jog dar labai ilgai šia korta bus žaidžiama, skundžiantis, jog niekšas Kubilius privertė padaryti milžiniškas išlaidas kasos aparatui, neaišku kada ir kaip tai bus kompensuota ir t.t.
O juk buvo galima sužaisti tą patį žaidimą, tik gerokai gražiau: dengtose turgavietėse esančios prekybos vietos gali būti išnuomojamos tik su įrengtu kasos aparatu. Ir bet koks burnojimas prie Kubilių būtų užčiauptas. Tuomet būtų galima kalbėti tik apie stambaus juodojo verslo formuojamą viešąją nuomonę. Ir butu premjeras išėjęs beveik baltomis rankomis. Kyla kažkoks neaiškus įtarimas, jog jau keliolika metų valdžiai gerokai trūksta kūrybingumo. Ką galėtų iliustruoti dar vienas teiginys, išdėliotas šiek tiek aptakiai žemiau.
Pradėsiu nuo to, jog šiandien supratau, jog delfis nėra visiškas (kaip čia kultūringiau išsireiškus) ekskrementas, kadangi sugeba pasitalpinti kitur pasirodžiusius neblogus tekstus (ko gero vėl teks pradėti vartyti). Ir perskaičiau neblogą straipsnį apie kontrabandą. Šiek tiek turintis istorinio konteksto, šiek tiek ironiškas, kartais atvirai besityčiojantis iš vyriausybės ir šiek tiek bauginantis. Ir baugina ta prasme, jog žmonės, kurie užsiima kontrabanda, beveik atvirai grasiną pareigūnams, kurie, natūralu, nesijaučia saugūs. Ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl specialistai teigia, jog skatinimai ir t.t. nesudaro prielaidų sustabdyti kontrabandos. Natūralu, žmogaus gyvybė yra didžiausia vertybė, ir ją reikia saugoti. Tačiau man kyla klausimas, ar tikrai nėra galimybės užkirsti kelią kontrabandai kitokiomis, beveik nuo žmogiškojo faktoriaus nepriklausomomis priemonėmis? Vien jau tam, kad juodą darbą atliekantys pasienyje dirbantys pareigūnai galėtų jaustis saugesni?
Kaip žinia, ironizuojama, jog didžiausi kiekiai kontrabandos patenka į Lietuvą gerai organizuojantis, sunkvežimiais, po užrašais žali žirneliai ir panašiai. Nejaugi negali būti sukurtos prielaidos tam, jog nepriklausomai nuo nieko, sunkvežimiai galėtų įvažiuoti į Lietuvą tik po privalomo peršvietimo (kažkodėl turiu įtarimą, jog tai suorganizuoti nėra labai sudėtinga), o nuotraukos būtų matomos ne tik pasienio pareigūnams, bet ir siunčiamos į kažkokį centrą. Ir tuomet įvedamos griežtos sankcijos visiems, kas tame dalyvauja. Juk atsirastų kontrolė, kurios nebūtų galima išvengti. Padariniai – akivaizdžiai teigiami, kontrabandos srautas tikrai būtų pristabdytas. Taip, visgi šiai valdžiai prastai su kūrybingumu…
Iš kitos pusės, tas juodasis turgų verslas turėtų būti dalinai suinteresuotas tokios „be-kiaušės“ (kirtį galima dėti ir ant „a“ ir ant „u“) vyriausybės buvimu. O apie tą profsąjungų vadovą blogai atsiliepia net ir tie mano pažįstami, kurie mąstant bešališkai, turėtų jam pritarti.
Dėl kontrabandos -- iš tiesų sistemą su kontrolėmis ir privalomais pašvitinimais galima būtų įvesti, tik čia labai daug priešiško lobizmo tektų nugalėti.
Realios priežastys, dėl kurių vedami kasos aparatai turgaus prekeiviams, išties yra visai ne tos. Tai jau buvo bandoma porą kartų padaryti anksčiau, tai bandoma ir dabar padaryti dėl vienos esminės priežasties -- turgūs konkuruoja su didžiaisiais prekybos tinklais. Ir kai kuriose srityse, pvz., drabužių pardavime, turgums priklauso netoli pusės apyvartos.
Iš esmės, tie organizuoti mokesčių slėpėjai turguose, kurie turėtų būti pričiumpami, jie nuo kasos aparatų nebus pričiupti, jiems beveik niekas nepasikeis. O vat bobutės, kurios savo obuoliais paprekiauja ar bando savo kojines parduoti -- jos realiai ir taps didžiausiomis aukomis.
Žodžiu, problematika gilesnė ir susijusi su stambiu kapitalu. Vertinti reiktų visos rinkos mastais -- tada pasimato, kas išlošia, kas pralošia ir kaip persiskirsto mokestinis apkrovimas bei pirkėjų srautai.
Aš sunkiai įsivaizduoju, kokie pinigų srautai vaikšto tiek turguose, tiek tiek ir kontrabandoje, ir už jų yra žiauriai dideli interesai. Nors tikrųjų mastų manau net paskaičiuoti neįmanoma. Bet aš šiuo atveju sau ir nekeliu tokios užduoties. Man įdomi pati vyriausybės politika, kuri galima palyginti su tuo pačiu vežimu, į kurio ratus kiša pagalius. Tai šiuo atveju yra stovima šalia vežimo ir nurodinėjama, kur tuos pagalius galima įkišti.
O dėl to, kad nepataikyta su kasos aparatais ir kaip jie bus naudojami, tai pilnai sutinku. Kažkokia dalis nuo juodojo verslo mokesčius sumokės, bet nuo to beveik niekas nepasikeis. Galiausiai, turiu įtarimą, jog ir sukontroliuoti prekeivius bus beveik neįmanoma…
žodžiu, tai išties yra problema, ir jeigu gerbiamas Rokiškis tokį preliminarų skaičiavimą įmestu, apie rinkos mastus, būtų žiauriai įdomu, nes aš tai totaliai plaukioju 🙂
@baltasisvaiduoklis
Didžiausi interesai yra pas didžiausius. Skaičių dabar tikrai neparankiosiu (rimtas rankiojimas -- kelios dienos darbo), bet pati padėtis juk akivaizdi: turgūs -- tai mažmeninė prekyba, tiesa? Vat ir pažiūrėkim, kas yra mažmeninėje prekyboje didžiausias ir kas jau kelis kartus tuos kasos aparatus bandė prastumt.
Šiaip bendra tendencija Kubiliaus Vyriausybėje yra tokia, kad spaudžiami smulkūs, o didiesiems rankos paliekamos atrištos. Dėl tų priežasčių pagrindinai ir auga šešėlis.
@Rokiškis
O hipotetiškai nebūtų galima teigti, jog matoma turgaus pusė yra tik tam, jog būtų suformuotas vaizdas, jog ten vyksta mažmeninė prekyba, o realiai pardavėjai yra beveik samdyti žmonės, kurie save legalizuoja išsipirkdami patentus, tačiau yra tik mediatorius ir realiai pro juos pinigų srautai praeina, o pačios turgavietės yra valdomos pakankamai stambaus juodojo verslo, sukoncentruoto galbūt net ir vienose rankose? Aš turiu tokį įtarimą, kad bent jau tam tikri skyriai būtent taip ir veikia ir vienoje turgavietėje visos tarkim mėsos prekybos vietos yra valdomos vienų rankų, kurios išdalina produkciją, o paskui susirenka pinigus. Tas naivus dialogas kaip tik tai ir iliustruoja, kuomet pardavinėjama neaišku kas, nes nelabai rūpi. Be jokios abejonės, tai nėra kontrobanda, kadangi viskas atvežama iš ES, bet man atrodo, kad tokie mąstai jau yra išties įspūdingi. Ir tokiu atveju Kubilius bent iš dalies turi teisę kirsti per turgavietes, kadangi čia veikia jau pakankamai stambus verslas, kuris, aš taip įtariu, jokiais būdais nelegalizuoja savo pajamų. Bet čia jau turėtų būti atliekamas rimtas tyrimas, kad šitą teiginį patikrinti. Koks turėtų būti priėjimas ir kokiais metodais tai reikėtų atlikti, aš sunkiai įsivaizduoju.
Pritariant autoriui.
Kas susidūręs, žino, kad kasos aparatas -- viso labo tik geras, patogus ir efektyvus įrankis mažmeniniai prekybai. Tiesa, turi ir vieną „trūkumą“: suklysti (suklastoti) piniginių įplaukų duomenis neįmanoma (beveik). Taigi, turgus gautų tą pačią mokestinę aplinką, kaip ir visi kiti prekybininkai ir dėl to labiausiai triukšmauja „smulkaus verslo“ atstovai. Tik neturėkim iliuzijų: turgaus verslą jau senai kontroliuoja „šešėlinės ekonomikos baronai“, tai jie praras mokestinį/konkurencinį pranašumą. Gal net bankrutuos? Esant nediskriminuojančiai verslo aplinkai (diskriminacijos dėl kasos aparatų neatsiranda, bet nesakau kad visa kita yra tvarkoj)? T.y. toks verslas yra neefektyvus ir rinkai nereikalingas.
@skirtumas
Šiaip Skirtumai, kai pasikalbi apie kontrabandą su pasienyje gyvenančiais žmonėmis, pasidaro kraupu. Beveik 100 procentų nedidelių miestelių gyventojų yra su tuo susiję, o vienas iš būdų sustabdyti, tai didelių investicijų nukreipimas į tokias teritorijas, kad žmonės turėtų alternatyvą ir galimybę pasirinkti legalų ir gerai apmokama darbą. Be to nieko nebus. Turiu draugą iš Tauragės, kuris papasakoja pakankamai kraupių istorijų, ir apie žiemą forsuojama Nemuną, ir apie tai, kaip vaikai įtraukiami į tokią veiklą, galiausiai apie akivaizdžius dalykus, kuomet pareigūnai gyvena šalia bedarbių, tačiau bedarbių namai atrodo gerokai ištaigingesni. Ir dar viena įdomi tendencija, apie tą pačią Tauragę: nors bedarbystės procentas ten jau seniai pakankamai ženklus, bet nekilnojamojo turto kaina pradėjo kristi pakankamai vėlai, lyginant su visa Lietuva, nors kreditavimo sąlygos ten ko gero dar žiauresnės. Akivaizdu, jog tai kalba apie pasienyje egzistuojančia korupciją…
@Siluridae
Aš tai sau ne per smarkiausiai pritarčiau, nes tikrinuosi savo prielaidas, kurios man nėra aiškios, tačiau panaudotas terminas „šešėlinės ekonomikos baronai“ buvo tai, ko trūko. Ir šiuo atveju aš nežinau, ką juo reikėtų įvardinti: turgaviečių valdytojus (turgavietės veikiausiai yra privačios struktūros, o gal nuomojamos?), importuotojus, kurie savo įvežtus produktus niekaip neprastumia į viešumą, ar platinimo struktūrą. O gal tai yra viena ir ta pati struktūra? Dėl reikalingumo aš neabejoju. Bet tai, kad ten yra prielaidos suktis itin dideliems neapmokestintiems pinigams, nuo ko geriau tik vienetams, bet ne vadinamiesiems mažmenininkams, o nuo jų ištraukimo (bent dalinio), gerokai palengvėtų gyvenimas mums visiems aš taip pat neabejoju. Man neramu tik dėl vieno, kaip organizuoti visą prekybą, jog bobutės, bandančios parduoti savo numegztas kojines nuo to nenukentėtų ir neatsidurtų už borto.
Pasigirsiu: turiu talentą tokį, kad žmonės, net nelabai pažįstami man ima ir atsiveria 😉 Pabandysiu prie progos turguje pakalbėti su vienu ar kitu prekybininku. Manau informacija iš pirmųjų lūpų šiuo atveju turėtų būti pati reikšmingiausia. Manau pavyktų bent jau iš dalies patikrinti, vaiduokli, tavo įtarimus.
Lauksim įrašo po pasikalbėjimų, o dar geriau po nusiklausymų. Jie kartais būna dar įdomesni, negu klausiant…
@baltasisvaiduoklis
Be abejo, bent jau dalis prekybos turguose yra organizuota. Ir prekeiviai to per daug neslepia. Kita vertus, tokiais atvejais, kai tai daro uabai, man rodos, kasos aparatai visvien lieka privalomais, tad čia jau kitas baudimo straipsnis būtų. Pvz., Gariūnuose šiuo metu kokia pusė prekybos (grubiai) -- uabinė.
O vat dėl šešėlinio verslo -- čia jau sunku pasakyt, kaip čia kas. Bent jau aš -- nesirįžčiau. Išties šešėlinę prekybą ne taip paprasta organizuoti, ypač maisto produktais, nes yra kraupūs kiekiai visokių reikalaujamų pažymų, leidimų, etc., žymiai paprasčiau tai daryti legaliai.
@Rokiškis
Gerb. Rokiški, jaučiu, kad pati tema yra žiauriai įdomi, bet principas tas, jog mano įspūdžiai, kuriais dalinuosi yra žiauriai subjektyvūs. Čia reikėtų gerokai konkretesnių žinių, tik nežinau, ar tokių faktų būtų galima kur nors pasirankioti… Na ir be abejo, galima tik paskaičiuoti, ar apsimoka pabandyti vykdyti veiklą dideliais kiekiais slepiant mokesčius. Manau, kad klausimas atviras…
@baltasisvaiduoklis
Gerbiamas Baltasai Vaiduokli, kaip čia gražiau paaiškinti visą situacijos tragizmą…
Jei giliau pakapstytumėt tą temą ir pabandytumėt išsiaiškinti rimtas įtakos grupes bei jų veikimo mastus, tamstai nekiltų noras apie tuos dalykus rašinėti netgi anonimiškiausiai per geriausius proksius į anonimiškai atidarytus blogus užsienio serveriuose, o paranoja imtų persekioti vien dėl to, kad per daug žinot. Ir nei neabejoju, kad dingtų noras tas temas kapstyti bent kiek daugiau ar juolab tuo dalintis su aplinkiniais, netgi geriausiai pažįstamais.
Ko gero, tai ir yra viena iš labiausiai giluminių problemų. Beje, kai prezidentė neseniai pasisakė kažką apie tai, kad ją šokiravo korupcijos ir oligarchizacijos mastai -- patikėkit manim, ji to neperdėjo, o pasakė labai švelniai ir aptakiai.
@Rokiškis
Nelabai suprantu, kodėl nuo kasos aparatų turėtų nukentėti visokios bobutės savo obuoliais ar keliom paskerstom vištom prekiaudamos. Taigi pats kasos aparatas dar nieko nedaro. Esmė ta, kad su juo reikės visas pajamas rodyt, ir viršijus 100 tūkst mokėt PVM. Tai jei močiutė tų 100 tūkst. nesuprekiauja, tai jai ir galvos dėl to labai neskaudės. Čia labiausiai ir turėtų skaudėti tiem stambesniem. Aišku visad išlieka galimybė nemušt į tą kasos aparatą, bet bent jau aš, ir kiek pastebiu didėjanti dalis žmonių čekio patys paprašo, nesu supranta, kad nuslepiami mokesčiai pakenks jam pačiam.
@anupras
Pakanka tiesiog įsivaizduoti, kaip ta obuoliais prekiaujanti bobutė priverčiama tampytis kasos aparatą, vesti krūvas apskaitos, rašyti ataskaitas VMI bei laikas nuo laiko iš mokesčių susilaukti patikrinimų 🙂
@Rokiškis
Šiuo atveju reiks didinti VMI aparato pajėgumus.
Nors pats aš dar savyje nenusprendžiau, kaip geriau -- ar su kasos ar be kasos aparato. Gal būt nebloga idėja būtų turguose turėti buhalterį, kurį turgai samdysis ir kuriam bobutės prekiaujančios obuoliais suneš savo dienos apskaitos popierėlius iš kasos aparatų, o jau šis ves visą apskaitą ir rašys ataskaitas. T.y. perkelti daugiau atsakomybės pačiam turgui kaip organizacijai. Ir patikrinimuose radus problemų bausti ne bobutes o turgaus valdžią.
Kvailystėms ribų nėra.Tai aksioma ,kuri galioja valdžiai pradėjus kištis į ūkio reikalus. Kasos aparatai bobutei ? Jūs ką žmonės juokiatės ? Dar ir šiandien salonai neturi kasos aparatų , išrašinėja čekius.
Įveda kasos aparatus tai : LT gamybos vištos tikrai nenusipirksi. Arba pirksi dar brangiau. Arba tik a le vievio surogatus. Visokie ribojimai didina kaštus kurie įkalkuliuojami į kainą . Smulkus ūkeliai bus nepajėgūs įeiti į taip vadinamą rinką.
Tai yra eilinė afera nuo kurioje laimėtojų nėra.
@skirtumas
Skirtumai, ne tik VMI pajėgumus (BTW, optimizuojant mokesčių sistemą ir taip galima būtų VMI aparatą bent du kartus sumažinti), o tiesiog pabandykim įvertinti tiesioginę ir netiesioginę apkrovą, kuri sukeliama smulkiems prekeiviams. Jokie ten variantai su jokiais turgų buhalteriais neišspręs šito. Situacija labai paprasta -- tos obuoliais prekiaujančios bobutės, kurios vargais negalais prisiduria prie pensijos, tiesiog bus pasmerktos.
Trumpai tariant, kaip bebūtų nemalonu sakyti, tai tiesiog dar vienas faktas, kad Kubilius naikina smulkiuosius, vargingiausias visuomenės grupes, kartu remdamas stambiausias oligopolijas.
@Rokiškis
Sutinku su Rokiškiu, jog taip Kubilius smaugia smulkiuosius turgaus prekeivius, bet priežastys akivaizdžios -- man susidarė įspūdis jog apie 90 (o gal ir daugiau, manau paklaida neturėtų būti didesnė negu 10 procentų) procentų turgaus prekybos nėra smulki. Principas tas, jog jeigu kalbėti apie žmogų ir žmogiškumą, didžiausias nepatogumas bus būtent bobutėms. Nors, kai geriau pagalvoji, tai čia be jokios abejonės irgi galima žiūrėti su išlygomis… Juk kasos aparatas nebūtinai turi būti įsigytas, jis gali būti ir išsinuomotas ir jeigu turgavietės norės išsaugoti bobutes su obuoliukais, tuomet pastatys ir tose ištuštėjusiose vietose kasos aparatus ir nuomuos vietą su kasos aparatu. Nors aišku, čia jau geranoriškumo principas turi veikti. Manau, jog kasos aparatai būtų labai greitai atsiradę (turint dabartines kompensavimo taisykles), jeigu juos būtų privalėjusios įrengti turgavietės. Vien žo, geras darbas, kuris buvo padarytas blogai…
@baltasisvaiduoklis
Va, labai vertas dėmesio pastebėjimas -- atsiradus kasos aparatams, galimybė derėtis dingsta, tuo pačiu ir lankstumas prekių atžvilgiu. Vėlgi, kadangi tai aktualu pirmiausiai smulkiausiems -- irgi pasekmės akivaizdžios.
http://www.ekonomika.lt/naujiena/turguose-bus-uzdrausta-deretis-3393.html
Kas per arogancija , dievas iš aukštybių . Jurgis RAZMA, seimo narys : “ Dėl kasos aparatų įvedimo turgavietėse sąžiningi prekybininkai neturėtų nuogąstauti. Jiems tik palengvės -- nereikės rankiniu būdu apskaitos fiksuoti. Tie, kurie slepia realią apyvartą, žinoma, gali pradėti kelti triukšmą, protestuoti.” Tas kas mano kitaip yra spekuliantas (ė) ir nusikaltėlė(is). Aiškus ir paprastas dialogas.
@Abraxas
Tai ne dialogas. Tai monologas. Viena pusė (prekeiviai) bando argumentuoti, tačiau kita (vyriausybė) visiškai jų negirdi ir kalbasi tik su savimi.